Reklam

Uçuşlar başlıyor geliyorlar

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), 21 Haziranda en azından Antalya'ya uçuşların başlayabileceğini söyledi.

08 Haziran 2021 - 18:08

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), 21 Haziranda en azından Antalya'ya uçuşların başlayabileceğini söyledi.
 
ATOR yayın organı Ator.ru’da yer alan haber analizde, “Şu an Antalya’daki durum, Rusya Kovid operasyon merkezinin yabancı destinasyonları açmak için belirlediği değerlerin tümüyle altında” denildi. Yazıda, “Türkiye Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz hafta sonunda ülkenin çeşitli illerinde 100 bin kişiye düşen vaka verilerini güncelledi. Böylece 22-28 Mayıs haftasındaki vaka oranlarına göre Antalya'da 100 bin kişiye düşen yeni COVID-19 vaka sayısı 32,53 oldu. Antalya'da bir hafta önce (15-21 Mayıs) bu rakam 100 bin kişiye 47.01 vaka idi. Böylece Mayıs ayının son iki haftasında Antalya'da yeni koronavirüs vaka sayısı 14 günde 100 bin kişide 39,76 olarak gerçekleşti. Bu sayılar daha da düşüyor” denildi.
 
Yazıda, Antalya bölgesi şöyle değerlendirildi: “İlk kriter vaka oranının son iki haftadaki 100 bin kişi başına 40'ı geçmemesi. Antalya tatil beldeleri bu kritere göre güvenli, çünkü bu rakam 40'ın altında (39.76). Rusya operasyon merkezi, 30 Mayıs itibariyle bu rakam daha yüksek olmasına rağmen, İngiltere'ye uçuş izni verdi. Orada 100'de 48.6 oranı görülüyor. İkinci kriter, 14 gün içinde yeni Kovid-19 vakalarının ortalama günlük büyüme oranı. Bu oranın  yüzde 1'e eşit veya daha düşük olması gerekir. DSÖ web sitesine göre, tüm Türkiye'de bile 24.05-06.06.2021 arası iki haftalık verilere göre bu veri negatif çıktı: Yüzde 2.10. Antalya'da bu oran daha da düşük. Yani Rusya operasyon merkezinin bu kriterine göre genel olarak Türkiye, özele de Antalya, uçuşlara başlama kriterini fazlasıyla yerine getiriyor.
 
Merkezin üçüncü kriteri, 1'den az olması gereken virüs bulaştırma katsayısı, yani Rt.  Bu oran, son 4 gündeki yeni vakaların toplamının, önceki 4 gündeki yeni vakaların toplamına bölünmesinin sonucudur. DSÖ web sitesindeki verilere göre 06.06 tarihi itibariyle tüm Türkiye için Rt göstergesi 0.92. Bu 1’den düşük. Yani bu açıdan da Türkiye kriteri karşılıyor.” Haberde Rus heyetinin Antalya bölgesi otellerinde “teftiş” için bu hafta gitmesinin beklendiği, en azından Antalya’ya uçuşların 21 Haziran’dan sonra başlamaması için objektif bir neden kalmadığı savunuldu.

Serçin ÇILDIR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaymakam Çimşit'ten dolandırıcılık uyarısı
Kaymakam Çimşit'ten dolandırıcılık uyarısı
Gecekonduda yangın çıktı
Gecekonduda yangın çıktı