Yabancıların Alanya ilgisi  

Alanya’da Türkiye'de en çok yerleşik yabancının yaşadığı ilçelerin başında geliyor. Alanya'da Karayip Adaları'ndan, Habeşistan'a kadar yaklaşık 120 farklı ülkeden insan yaşıyor 

17 Ocak 2021 - 15:27

Türkiye'nin en çok göç alan ve yurt dışına göç eden nüfus oranlarıyla İstanbul ve Ankara'dan sonra 3'üncü sırada yer alan Antalya'da çok sayıda ülkeden insan yaşıyor. Turizm kenti olan Antalya'ya tatile gelen birçok turist, burayı çok beğenerek ev alma kararı alıyor. Türkiye'de yerleşik yabancıların en çok yaşadığı şehirlerden olan Antalya'da da yabancılar, genellikle yaşamak için Alanya'yı tercih ediyor. Yaklaşık 120 farklı ülkeden insanın yaşadığı Alanya'da, yerleşik yabancılar hiçbir zorluk ve yabancılık çekmediklerini, Türkiye'de yaşamaktan çok mutlu olduklarını her daim dile getiriyor. Toplamda 120'yi aşkın ülkeden Alanya'ya yerleşen yabancılar, başta turizm sektörü olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteren iş kollarında çalışıyor. Alanya'daki yerleşik yabancıların önemli bölümünü bir bölümünü ise emekliler oluşturuyor. 

Irak ve İranlı nüfusu arttı 

Alanya'da yerleşik yabancılar arasında, turist sayısında olduğu gibi yine Ruslar ilk sırayı alıyor. İkinci sırada Almanlar yer alırken, onları İran ve Iraklılar takip ediyor. Asya'dan Avrupa'ya, ABD'den Afrika'ya her ülkeden insanın yaşadığı Alanya'yı, bölgesel açıdan bakıldığında ise en çok Rusya ve çevresindeki ülkelerle Türki Cumhuriyetlerinden gelenler tercih etti. 

 

Saint Kitts ve Nevis adaları'ndan dahi yaşayan var 

Alanya Belediye Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu, ilçeyi, Rusya, Almanya, İskandinav ülkeleri, Orta Doğu ülkelerinin yanı sıra Habeşistan ve Karayip Adaları'na bağlı Saint Kitts ve Nevis Adaları'ndan da insanların yaşamak için tercih ettiğini söyledi. Alanya'da yerleşik yabancılarla bir arada yaşamaya çok alıştıklarını ve artık onlara yabancı demediklerini söyleyen Karaoğlu, "Alanya'da biz artık 'yabancı' kelimesini söylemekten imtina ediyoruz. Çünkü biz artık onlara 'Yeni Alanyalılar' diyoruz. Aynı denizi kullanıyor, aynı oksijeni soluyor, aynı yerde yaşıyoruz. Yaklaşık 120 farklı ülkenin vatandaşları Alanya'da barış ve güven içerisinde mutlu bir şekilde yaşıyor. Birinci sırada Rusya vatandaşları geliyor. İkinci sırada Almanya, üç ve dördüncü sırada genelde İran'dan, Irak'tan kopmuş, Avrupa'ya yerleşen, gittiği ülkenin vatandaşı olmuş ama maalesef gittikleri ülkelerden yabancı gözüyle bakıldıkları için kendilerine yabancı olduklarını hissetmeyecekleri bir yer arayanlar oluyor. O şehrin de tam kelime karşılığı; Alanya" dedi. 

 

Alanya'da bir dünya birliği var 

Alanya'da çok farklı milletin var olduğunu dile getiren Karaoğlu, "Bunların içerisinde Avrupalılar olduğu gibi dünyanın öbür tarafından Karayip Adaları'ndan bir kişi de burada yaşıyor. Dolayısıyla Alanya'da yaşayanları Avrupa Birliği değil de dünya birliği vatandaşları olarak tanımlayabiliriz. Çok farklı renkler, ırklar, dinler, diller bir arada yaşıyor. Bu da güzel bir olay" diye konuştu. 

Kurallara harfiyen uydular 

Koronavirüs sürecinde Alanya'da yaşayan yerleşik yabancıların hiçbir sıkıntı yaşamadığını aktaran Karaoğlu, "Koronavirüsle ilgili Alanya'da yaşayan Yeni Alanyalıların en ufak bir sıkıntıları olmadı. Bu insanlar da neticede Alanya Kaymakamımızın, İçişleri Bakanlığımızdan alarak uygulamış olduğu kurallara harfiyen uydu" dedi.

DHA  

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalya iktidar merkezi olacak 
Antalya iktidar merkezi olacak 
'Patara kumu' çalan çeteye operasyon 
'Patara kumu' çalan çeteye operasyon