Yengeç katliamı!
Reklam

Yengeç katliamı!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ticari amaçlı su ürünleri avcılığının yasaklandığı bu günlerde Kundu bölgesinde bulunan Acısu Deresinde Mavi Yengeç ölümleri ile dikkat çekiyor.

13 Temmuz 2017 - 10:07

Avlanması yasak

 

Amatör Balıkçıların avlandığı bölgede onlarca “Dalyan yengeci” olarak ta bilinen Mavi yengeçler Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının geçtiğimiz yıl yayınladığı “Ticari amaçlı Su ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ, 13 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak avlanmaları 15 Nisan-15 Eylül tarihleri arasında yasaklanmıştı.

 

 

1/9/2016 ile 31/8/2020 tarihlerinde uygulanacak yasağa göre Akdeniz Bölgesinde tebliğ dönemi boyunca, trol avcılığına açık tüm karasularımızda ise Akdeniz’de 15 Nisan-15 Eylül, diğer denizlerde ise 15 Nisan-31 Ağustos tarihleri arasında dip trolü ile su ürünleri avlanması yasak olmasına rağmen amatör balıkçıların tepki gösterdiği olayda bazı kişilerin Acısu Deresine balık avlamak için  ağ bıraktıkları, ancak ağa takılan yengeçleri yemedikleri için öldürüp, dere kenarına attıkları iddia edildi.

 

Vatandaşlar tepki gösterdi

 

Geçtiğimiz haftasonu Acısu Deresinde amatör balık avlayan Melih Küçük isimli vatandaş, dere kenarındaki onlarca mavi yengecin ölüsünü görünce tepki  göstererek, “Bu dereye balık ağı atanlar, sırf ağlarına zarar gelmesin diye yengeçlerin bacaklarını koparıp ağdan çıkartıyorlar. Ağa dolaşan yengeçleri ise çıkarttıktan sonra bir daha ağa takılmasın diye öldürüp bırakıyorlar.  Bunların avlanması yasak. Nesli tükenmesi konusunda daha önce kamuoyunda tartışma yaşanmıştı.” Dedi.

 

Güvenlik güçleri de yetkili

 

Mavi Yengeçlerin kaçak avlanması veya öldürülmesiyle ilgili sorumlu kurumlardan birisi olan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri ise bu olayı bir ihbar olarak kabul ettiklerini belirterek, “Önümüzdeki günlerde burada denetim yapacağız . Avlanması yasak su ürünleriyle ilgili olarak sadece bizim kurumumuz değil, Sahil güvenlik,  jandarma ve polis gibi kurumlarda görevlidir. Denetleme yetkisine sahiptir” dediler.

 

Mavi Yengeç

 

Türk sofralarında henüz yeni yeni yerini bulmaya başlasa da, aslında yengeç eti oldukça faydalıdır. Kalori değeri düşük, besin değeri oldukça yüksek olan yengeç etinin 100 gr’ında yalnızca 102 kalori vardır. Onun yanında 100 gr yengeç eti 1 gr yağ, 0 gr karbonhidrat, 20 gr da protein içerir. Istakoz’a oranla daha yumuşak, daha hafif ve daha tatlıdır. Gamze KÖKTAŞ

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fakülte binaları için 20 milyon liralık sözleşmeye, koronavirüs tedbirli imza töreni
Fakülte binaları için 20 milyon liralık sözleşmeye,...
'Stresi azaltmak için çiçek satın alın'
'Stresi azaltmak için çiçek satın alın'