Yeni Türkiye Buluşmaları’nda ’15 Temmuz’ konuşuldu
Reklam

Yeni Türkiye Buluşmaları'nda '15 Temmuz' konuşuldu

Büyükşehir Belediyesi Yeni Türkiye Buluşmaları Konferansı’nda 15 Temmuz Demokrasi Mücadelesi konuşuldu. 15 Temmuz’da bir iç savaşın atlatıldığını belirten konuşmacılar yaşananların tiyatro olmadığına dikkat çekerken 15 Temmuz’un bağımsızlık mücadelesi olduğu belirtildi

07 Kasım 2016 - 14:59 - Güncelleme: 07 Kasım 2016 - 15:08

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı'nın düzenlediği Yeni Türkiye Buluşmaları Konferans Dizisi, "15 Temmuz Demokrasi Mücadelesi" konusuyla Antalya'da yapıldı. Belediye basın merkezinden verilen bilgi de AKM Perge Salonu’nda gerçekleşen Siyaset Bilimci Dr. Murat Yılmaz'ın oturum yöneticiliğini yaptığı konferansa konuşmacı olarak AK Parti Ankara Milletvekili Prof. Dr. Vedat Bilgin, Yrd. Doç. Dr. Yasemin Abayhan ve Yazar Harun Kaban katıldı. Konferansa Antalyalılar yoğun ilgi gösterdi.

 

Türkiye’nin haritası üzerine

 

AK Parti Ankara Milletvekili Prof. Dr. Vedat Bilgin, 15 Temmuz’da Türkiye’nin demokrasi ve bağımsızlık mücadelesi verdiğini belirterek, “15 Temmuz’da darbe yapmaya kalkan, Türk halkına doğrudan saldıran ve Cumhurbaşkanımızı hedef haline getiren kadro, bir cemaat değil, doğrudan doğruya bir istihbarat örgütünün desteği ile hareket eden hainler ve devşirilmişler topluluğudur” dedi.

 

Batı sistemine cevap verdik

 

Prof. Dr. Bilgin, Ortadoğu’da sınırların yeniden çizilmek istendiğine dikkat çekerek, “Onların çizmek istedikleri haritaya Türkiye itiraz ediyor. Çünkü bu haritada Türkiye'nin sınırları değiştirilmek isteniyor. İşte biz 15 Temmuz darbe girişiminde sadece devşirilmiş hain bir gruba karşı mücadele etmekle kalmadık, bu Ortadoğu haritasını yeniden şekillendirmek isteyen Batı sistemine karşı da demokrasi ve bağımsızlık mücadelesi verdik” diye konuştu.

 

Gerçek 15 Temmuz’un kendisidir

 

15 Temmuz Demokrasi Mücadelesini sosyolojik olarak ele alan Yrd. Doç. Dr. Yasemin Abayhan da şunları söyledi: “15 Temmuz bir gerçektir, tiyatro değildir. Şimdiye kadar sadece iki kere; biri Almanya diğeri Sovyet Rusya olmak üzere sadece savaşlar sırasında meclisler bombalanmıştır. Resmi olarak savaşın devam etmediği bir ülkede tiyatro olsun diye meclis bombalanmaz.” Bir gecede 246 kişinin öldüğünü ve yaklaşık 2 bin 200 kişinin yaralandığını belirten Abayhan, "Burada gerçeklik dışında bir şeyden bahsetmek söz konusu olamaz” dedi.

 

İç savaş atlatıldı

 

Darbe girişimi anında yaşadıklarını aktaran Yazar Harun Kaban ise 15 Temmuz'da bir iç savaş atlatıldığını vurguladı. Kaban, tekrar yapılacak olan girişimleri önceden tahmin ederek, bu girişimlere asla izin verilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalyaspor'da Beşiktaş mesaisi
Antalyaspor'da Beşiktaş mesaisi
Erol Bulut: Avrupa'ya gitmenin en kısa yolu kupayı kazanmak
Erol Bulut: Avrupa'ya gitmenin en kısa yolu kupayı kazanmak