Yöresel Ürünler Fuarı açılışa hazır

Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX), 20 -24 Ekim tarihlerinde 11’inci kez düzenlenecek.

13 Ekim 2021 - 17:59

Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX), 20 -24 Ekim tarihlerinde 11’inci kez düzenlenecek.
ATB Başkanı Ali Çandır, “ Fuarda maske, mesafe ve hijyene dikkat edilecek. ANFAŞ Fuar Merkezi girişinde HES kodları sorgulanacak. Aşı olmayanlardan son 48 saati kapsayan PCR testi istenilecek” dedi.
 
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ATSO) Başkanı Davut Çetin, ANFAŞ Başkanı Ali Bıdı, ATB Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci ve ATB yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda bilgilendirme yapıldı. ATB’nin Türkiye’de yöresel ürünlere coğrafi işaret tescili kazandırılması, ticarileştirilmesi ve ihracatı gibi hedeflerle başlattığı Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX), 20 -24 Ekim tarihlerinde 11’inci kez düzenlenecek.
 
ATB Başkanı Ali Çandır, pandemi nedeniyle geçen yıl düzenlenemeyen ve 20 aylık aradan sonra YÖREX’i 11’inci kez düzenleyecek olmanın mutluluğunu yaşadıklarına dikkat çekerek, “12 yıl önce başladığımız YÖREX’i geçtiğimiz yıl salgın nedeniyle gerçekleştiremedik. Ancak bu yıl hem katılımcılar hem de ziyaretçilerden gelen yoğun talepler üzerine Ağustos Ayı itibariyle düzenlemeye karar verdik. Edindiğimiz 12 yıllık tecrübenin de kolaylaştırıcı etkisiyle yaklaşık 3 ay gibi kısa bir sürede ulusal çapta bir organizasyona ev sahipliği yapabilecek düzeyde olan ekibimize teşekkür ediyorum. Tabi bu ekip içinde sizler de varsınız. YÖREX’in başarısında sizlerin katkısını yadsıyamayız. Dolayısıyla sizlere de teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız” dedi.
 
YÖREX sonrası coğrafi işaretli ürün sayısını 8 katın üzerinde artırdıklarına işaret eden Çandır, “Bugün itibariyle ülkemizde 900’ürünümüz tescilli, 700’ün üzerinde ise ürünümüz öylesine sahip çıkalım ki tescil için sırada bekliyor. Bir bu kadar daha ürün için coğrafi işaret ile ilgili çalışmalar yapıldığını da yakından biliyorum. Başarı öykümüz kaç? Diye sorarsanız, biraz önceki anlattığım durum nedeniyle inanın bir elin parmağını geçmez. Ancak kısa sürede başarabiliriz. Tıpkı coğrafi işaretli ürün sayımızda olduğu gibi iyi bir ivme yakalayabiliriz. Daima söylediğim gibi bizler coğrafi işaretli ürünleri kırsal kalkınmanın anahtarı olarak görüyoruz. Yeter ki doğru yerden başlayalım. Bu duygu ve düşüncelerle YÖREX’in yöresel ürünler konusundaki misyonunu tamamladığını düşünüyoruz. Artık tam anlamıyla coğrafi işaretli ürünlere odaklanacağız. Açık konuşmam gerekirse özel sektörde bu konuda iştaha sahip yeter ki kamu adım atsın. Yani bu ürünlerin üretimini teşvik etsin, üretenin motivasyonunu artırsın, ürünlerin iç ve dış denetimlerinin kontrolünü alsın” şeklinde konuştu.
 
20-24 Ekim tarihlerinde düzenlenecek olan 11.YÖREX’in  salgın kurallarına uygun bir biçimde düzenleneceğini bildiren Çandır, “ Maske, mesafe ve hijyene dikkat edilecek. ANFAŞ Fuar Merkezi girişinde HES kodları sorgulanacak. Aşı olmayanlardan son 48 saati kapsayan PCR testi istenilecek. Özetle kimseyi riske atmadan kurallara uygun bir fuar olacak. Bu konuda herkesin içi rahat olsun.10.YÖREX’i 81 kentimizden 657 katılımcımız ve 276.288 ziyaretçiyle tamamlamıştık. Bu yıl yine 75 kentimizin katılımı ve 500 üzerinde katılımcımız netleşti. Ancak 81 il ve 650’nin üzerinde katılımcıyla düzenlemek için gayret ediyoruz. Ziyaretçi sayısındaki hedefimiz ise tüm kurallara uyarak salgına rağmen 300.000’e ulaşmak olacaktır.
 
TOBB’un desteğiyle uluslararası karşılığı bulunan 10 farklı zincir market ve restoranın katılacağını açıklayan Çandır, bu ürünlerin katma değerinin artırılması için e-ticaret siteleri ile yüz yüze iş görüşmeleri (B2B) imkanı sağladıklarını anlattı. Çandır, “Yani buradaki hedefimiz ürününü belirli bir değere getirenler iş bağlantısı kursun. Bizce daha değerli olan ise ürünü alıp pazarlayacak olanla yapılan görüşmeler sonrası üreticinin durumunun farkına varmasıdır. Yine e-ticaret sitelerince coğrafi işaretli ürün üreten ve ticaretini yapanlara yönelik yerelden ulusala e-ticaret desteği ve dijital dönüşüm desteği gibi konularda eğitimler sunulacak. Bu nedenle bu yıl daha geniş bir biçimde fuarımızda yer alan zincir marketlere, e-ticaret sitelerine ve restoranlara ayrıca teşekkür ediyorum. Coğrafi İşaretler YÖREX Buluşması’ başlıklı olarak bir seminer ve 23 Ekim Cumartesi günü ise Grup Gümüş Pena konseri olacak” diye konuştu.
 
ATSO Başkanı Davut Çetin ise, YÖREX dönemi geldiğinde çok heyecanlandıklarını hatırlatarak, “Antalya’nın şu anda yaptığı en önemli etkinlik diyebilirim. YÖREX hem Antalya hem iş dünyası hem yöresel ürünlerin gelişmesi açısından Antalya halkı ve fuarcılığına ciddi katkı veriyor. Antalya’da böyle ziyaretçi sayısı alan başka fuar yok. Pandemi nedeniyle bir sene ara verilince Antalya dışındaki oda ve borsalardan ciddi talep var. Normalleşme ve bu tip organizasyonlar özlendiği için de çok ciddi katılım bekliyoruz. YÖREX bunun içinde ayrı bir parantez, fuardan daha öte bir etkinlik ve Antalya ekonomisine ve yöreye ciddi katkı koyacak” dedi. ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, farın önemine dikkat çekerek, “ Fuarlar ülke ve kent ekonomisi açısından büyük önem taşımaktadır.  Fuarlar Antalya ekonomisi için de önemli katkılar sağlamaktadır” dedi.

Serçin ÇILDIR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alanya'da jandarmadan lüks residansa uyuşturucu baskını
Alanya'da jandarmadan lüks residansa uyuşturucu baskını
Milli kick boksçu Özgen, dünya 2'ncisi
Milli kick boksçu Özgen, dünya 2'ncisi