Yörük Etkinlikleri

Yörük Etkinlikleri

13 Şubat 2019 - 09:44

Antalya Yörükler Derneği tarafından hazırlanan hafta sonu "tarhana" etkinliğine katıldım. Tarhanın sponsoru kuzenimin şirketi ayrıca bizde Karakoyun yörüğü olunca ev sahibi olarak katıldık. Çok eski bir tanıdığım olan Abdullah Duman  dernek başkanı olarak Konya'dan gelenlere de ev sahipliği yaptı. Bu hafta ki misafirler Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü idi.

 Seçildiği zaman Yörük Festivali yapan Menderes Türel Manavgat'ta kazandırdığı Yörük Köyü ile de ilgili bilgi verdi. Turizm değerleri olarak yörük kültürünü ne kadar doğru anlatılırsa Antalyamıza gelen turistik kazanımlarımız da artacaktır. Menderes Türel Avustralya ile ilgili Aborjin kültüründen bahsederken bu kültür sayesinde kazanç yansımasını örnek verdi. Antalya gibi turistik değerler taşıyan üstüne üstlük Orta Asya'dan beri yaşayan o kültürü benimseyen Antalyamız alternatif turizm için de öne çıkar.

Menderes Türel yörüklerle ilgili projelerin devam edeceğini belirtirken Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile de ilgili örnekler verdi. Biliyorsunuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk Toros Dağlarında tüten yörük obalarının ateşinin yanmasının bağımsızlığımızın kazanılmasında eş değer görmüştür. Boğaçayı projesi içerisinde de yörük kültürünün yansımalarını göreceğiz. Boğaçayı projesi içerisinde de 24 saat yaşayan yörük kültürü olacak.

Menderes Türel konuşmasında Antalya için bu seçimin önemine değinerek çalışan belediyenin durmaması adına da doğru tercihler yapın dedi. Şu anda baktığımız zaman Menderes Türel sayesinde Antalyamıza gelen yatırımların büyüklüğünü kabul etmek gerekiyor. Birde Türel'in olmadığı dönemlerdeki yatırımları incelemek gerekiyor. Aradaki fark ne seçmen olarak karar verirken bunları değerlendirmek gerekiyor.

Bu seçimde Antalya'da yörükler de önemli bir etken olacak. Yörükler kendi kültürlerine sahip çıkan hemşerilerini unutmadan karar vereceklerini düşünüyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalya yaş sebze ve meyvede dünyayı buluşturacak
Antalya yaş sebze ve meyvede dünyayı buluşturacak
Ukrayna'dan 12 ay direkt uçuş talebi
Ukrayna'dan 12 ay direkt uçuş talebi