Yukarı Karaman

Yukarı Karaman

16 Ağustos 2018 - 09:43

Döşemealtı yeni kurulan bir ilçedir. Kuruluş aşamasında dört tane belediye birleşerek merkez ilçe yapılmıştır. Aksu ile beraber merkez ilçe olan Döşemealtı ilçesi çok da doğru bir kararla ilçe yapılmıştır. O zaman ilk kuruluş adı Yeniköy olan Döşemealtı Belediyesi Yeşilbayır belediyesi ve Çığlık Belediyesi ile Düzlerçamı Belediyesi birleştirilerek Döşemealtı merkez ilçesi kurulmuştur.

Düzlerçamı Belediyesi Yukarı Karaman ve Nebiler köylerinin birleşmesi ile kurulan bir belediyedir. Belediye binası da iki köyün ortasına doğrudur. Yukarı Karaman sınırları içerisinde Döşemealtı ilçesinin turizm değerlerini bünyesinde bulundurur. Örneğin Güver Uçurumu bu mahallenin sınırları içerisindedir. Yeşilçam tarafından bazı sinema filmlerinde mekan olarak kullanılan Güver Uçurumu eşsiz Antalya manzarasına sahiptir. Güver Uçurumu güzelde bir piknik alanıdır. Turizm açısından daha da değerlendirilebilir projeler geliştirmek gerekiyor.

Ben çocukken hemen Ayako petrolün orada Güver Uçurumu girişinde güreş düzenlenmişti. Burada aynı zamanda Alageyik koruma alanı vardır. İlkokuldayken burada Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu olarak pikniğe gitmiştik. Alageyik deyince Cüneyt Arkın'ın Alageyik filminin bitiş sahneside buradadır. Zeynep Değirmenioğlu'nun Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler filmleri de burada çekilmiştir.

Ayrıca Büyük İskender tarafından zaptedilemeyen tek kent olan Termessos da Yukarı Karaman mahallesi sınırları içerisindedir. Termessos Antik kenti turizm açısından en çok bilinen Döşemealtı mekanlarından birisidir. Yukarı Karaman göç yolları arasında bulunduğu içinde sarnıçlar bulunmaktadır. Sarnıçların su sıkıntısını çözmek için kullandığını söylemeye gerek yok. Termessos Antik kentinde çok ilginç şekilde kayalara çizilen çizitlerle yağmur sularından su biriktirmeye çalışmışlar. Ayrıca antik kent içerisinde zeytin yağı tesisleri de ilginçtir.

Evdirhan da Yukarı Karaman içerisinde bulunmaktadır. Mahallenin içerisinde yıllar önce Evdirhan da olduğu gibi şu anda konaklama lokanta hizmetleri veren mekanları vardır. Geçtiğimiz hafta içerisinde Yukarı Karaman Mahallesini ziyaret ettik. Önce hemşerilerimizle sohbet ettik. Sonra ilkokul binasını ziyaret ettik. O ilkokul binasında okuyan çocuklar için bu zamana kadar elimizden geldiğince hizmetlerde bulunmuştuk bulunmaya da devam edeceğiz. Ardından da ev ve kahvehanelerde hemşerilerimizle sohbet ettik

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AÜ ile İl Ticaret Müdürlüğü arasında iş birliği
AÜ ile İl Ticaret Müdürlüğü arasında iş birliği
ALKÜ'nün yeni açılan bölümleri açıklandı
ALKÜ'nün yeni açılan bölümleri açıklandı