Yumurtalık kistlerine dikkat!
Reklam

Yumurtalık kistlerine dikkat!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, yumurtalık kistlerinin çoğunlukla fonksiyonel ve zararsız olduğunu ifade etti

05 Şubat 2020 - 17:09

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, yumurtalık kistlerinin çoğunlukla fonksiyonel ve zararsız olduğunu ifade ederek, yumurtalık kistlerinin kötü huylu olabilme olasılığının da bulunduğunu aktardı

 

Yumurtalık kistlerinin (Over kistleri) her yaşta görülse de çoğunlukla üreme çağlarında ortaya çıktığını hatırlatan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, “Yumurtalık (over) işlevi itibarıyla kist üretebilir. Üreme çağındaki her kadın her ay follikül adı verilen ve içinde yumurta hücresini içeren küçük bir kist geliştirir ve ortalama 2 cm çapa erişen bu yapı adet döneminin ortasına tekabül eden günlerde çatlar. Her ay yumurtlama dediğimiz bu olay olur. Ancak bazı adet dönemlerinde folliküller yani içinde yumurta barındıran kistler aşırı büyüyebilir” dedi.

 

Rutin kontrol aksatmayın

Yumurtalık (over) kistlerinin rutin jinekolojik muayene sırasında ortaya çıktığını ifade eden Akkaya, “Adet düzensizliği, lekelenme veya adet görememe, ağrılı adet görme (dismonere) ve zaman içinde ağrı şiddetinin artması, kasıklarda ağrı, karında dolgunluk ve basınç hissi, cinsel ilişki esnasında ağrı gibi şikayetler varsa yumurtalık kisti yönünde araştırma yapılması son derece yararlıdır. Nadiren bilgisayarlı tomografi, MR gibi ek görüntüleme tekniklerine de gerek duyulabilir. Kistin tipinin belirlenmesine yönelik olarak tümör belirteçleri adı verilen kan incelemelerinin yapılması gerekebilir” diye konuştu.

 

‘Yüzde 80-85’i iyi huylu’

Op. Dr. Akkaya, yumurtalık kistlerinin (over kistleri) çoğunun iyi huylu olduğunu aktararak, şunları söyledi: “Yüzde 80-85’i iyi huyludur.  İleri yaşlarda ortaya çıkan, bilateral (iki taraflı), solid (katı), yapışık, düzensiz yüzeyli ve hızlı büyüme eğiliminde olan, birden fazla sayıda, içlerinde katı kısımlar bulunan, karın içinde sıvı birikmesine (asit) neden olan, belli bir süre sonunda kendiliğinden kaybolmayan veya büyüme gösteren, tümör markeri adı verilen bazı kan parametrelerinde yükselmelerle beraber olan kistik oluşumların kötü huylu olabilme olasılıkları nedeniyle ameliyat edilmeleri önerilir. Yumurtalık kistinin kötü huylu olabileceğinden şüphelenmemizde muayene ve ultrasonda elde edilen bulgular yardımcı olur.”

 

Emine ÇİÇEK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kendisine sigara vermeyen Suriyeli genci bıçakla yaraladı, tutuklandı
Kendisine sigara vermeyen Suriyeli genci bıçakla yaraladı,...
İki katlı market alev alev yandı
İki katlı market alev alev yandı