Mülteciler asrını yaşıyoruz

21 Haziran 2021 - 18:57

Saadet Partisi Antalya Sosyal İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Nuri Hacıalioğulları  Dünya Mülteciler Günü ile ilgili  olarak “İçinde bulunduğumuz asrı mülteciler asrı olarak isimlendirsek zannediyorum yanlış yapmış olmayız” dedi.
 
Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Hacıalioğulları, “Terim olarak mülteci  kavramı; dini, milliyeti, belirli bir toplumsal gruba üyeliği veya siyasi düşünceleri nedeniyle zulüm gören veya göreceği korkusu ve endişesi taşıyan, bu sebeple ülkesinden ayrılan/ayrılmak zorunda bırakılan ve korkusu nedeniyle geri dönemeyen veya dönmek istemeyen, iltica ettiği ülke tarafından endişeleri haklı bulunan kişi olarak ifade edilse de geniş manada bakıldığında açlık, yokluk, kıtlık, iş, aş, eğitim ve sair amaçlarla gerek ülke değiştirmek gerekse ülkesi içinde şehir değiştirmek mecburiyetinde kalan herkes mülteci olarak ifade edilir” diye konuştu.

Dünyada 82 milyon 400 bin insan ülkesini değiştirmek mecburiyetinde kalarak mülteci konumunda olduğunu belirten Hacıalioğulları, “ülkemiz ise bu mültecilerin yaklaşık olarak 4 milyonuna ev sahipliği yaparak en çok mülteciyi himaye eden ülke konumundadır. Yani yeryüzünde mülteci olarak bulunan her 100 kişiden yaklaşık olarak 5’i ülkemizdedir ve yine bu rakamın da ülke nüfusumuzun yaklaşık olarak yüzde 5’ine tekabül etmektedir” dedi.
 
Liseyi başka ülkede okumak isteyenler var
Hacıalioğulları, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her yıl ülkemiz de olumsuz koşullar nedeniyle gerek iş gücü, gerekse beyin göçü olarak pek çok insanını başka ülkelere kaybetmektedir. Geleceğimizin teminatı olan 18-29 yaş arası gençlerimizin yüzde 76’sı başka ülkelere iltica etmek istediğini belirtiyor. Eskiden beyin göçü üniversite düzeyinde başlarken şimdilerde liseyi başka ülkelerde okumak isteyen genç sayısı her yıl katlanarak artmakta ve giden ve gidecek olan gençlerimizin tamamına yakını kısa ve orta vadede geri dönmek istemediğini belirtmektedir. Mülteci denildiği zaman hep ülkemize sığınanlar bahsedilir ama hiç ülkemizden gidenler gündeme getirilmez diyerek asıl irdelenmesi gereken noktaya değindi.
 
Yaşanabilir Türkiye diyoruz çünkü yukarıda da ifade ettiğimiz üzere gençlerimizin çoğunluğu ve pek çok vatandaşımız ülkemizde yaşanabilir bir ortam olduğunu düşünmüyor. Yeniden büyük Türkiye dememizin sebebi ise tarihimizde olduğu gibi bugün de büyük bir devlet olacak her türlü donanıma sahip olduğumuzun bilincinde olmamızdandır.  Yeraltı yer üstü kaynaklarımız, coğrafyamız, insan varlığımız, inancımız bizim en büyük hazinelerimiz ve büyük Türkiye olabilmemiz için gereksinimlerimizdir. Tabi ki bu iki hedefi gerçekleştirmek yetmez son olarak zulme ve sömürüye dayalı bu dünya düzenini yıkıp yerine adil bir düzen kurarak tüm insanların ata topraklarında karınlarının doyduğu can, mal, ırz, namus ve akıl sağlıklarının garanti altında olduğu bir sisteme geçeceğiz. Unutulmamalıdır ki; dünyada yaşanan tüm sıkıntılar yoksulların değil zenginlerin doymamasındandır”

Murat ESENTEKİN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İcradan satılık 3+1 daire
İcradan satılık 3+1 daire
Akrep, Altay’a tek golle yenildi
Akrep, Altay’a tek golle yenildi