Reklam

SEÇMELİ DERSE TEPKİ GÖSTERDİ

Eğitim İş Sendikası Antalya Şubesi basın açıklaması yaparak öğrencilere sanat, spor ve yabancı dillerle ilgili derslerin seçtirilmeyip dini içerikli derslerin dayatılacağını öne sürdü

13 Ocak 2021 - 20:03

Eğitim İş Sendikası Antalya Şubesi Başkanı Sadık Acar yaptığı konuşmada seçmeli derslerle ilgili dayatma yapıldığını ileri sürdü. Acar, “Bugün burada eğitimi dinselleştirme faaliyetlerini afet var, salgın var demeden sürdürenlerin, bu kez gözünü seçmeli derslere çevirmesi nedeniyle toplandık. Bilindiği üzere 4-11 arası tüm sınıflarda okuyan öğrencilerin alacağı derslerin 4-22 Ocak tarihleri arasında belirlenmesi gerekmektedir. Sendikamızın ulaştığı MEB'in iç yazışmaları ise öğrencilere pozitif bilimlerle, sanatla ve  sporla yabancı dillerle ilgili dersleri seçtirmeyip dini içerikli derslerin dayatılacağını ortaya koymuştur” dedi.   
 
Uyarıyoruz
Acar, konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Eğitim-İş olarak uyarıyoruz. Çocukların zihinsel yönelim ve becerilerine göre bir eğitimden geçmelerini sağlayacak sistem" lafını dilinden düşürmeyen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, başında oturduğu Bakanlıkta kendi söylemiyle bu kadar çelişen bir uygulamanın nasıl olduğunu kamuoyuna açıklamalıdır. Eğer konuşmalarındaki "çağdaşlık" vurgusu "takiyye" değilse, derhal harekete geçmeli, seçmeli dersleri tüm okulları imam hatipleştirmenin bir aracı olarak kullanmaya çalışan bu yöneticilere yönelik idari soruşturma başlatmalıdır.
 
Altını çiziyoruz: Seçmeli dersi belirleme süreci, velinin bilgisi dahilinde, öğrenci  tarafından yapılır. Buradaki asıl amaç, öğrencinin kendini keşfetmesi, kendi ilgili olduğu alanda donanımlı hale gelmesidir. Ülkenin geleceğini direkt olarak ilgilendiren bu konu, iki tane partizan müdürün koltuğunu sağlamlaştırmak için yapacağı hamlelere kurban edilmez, ettirmeyiz! Konunun ilimizde Eğitim İş Antalya Şubesi olarak takipçisi olduğumuzu, dayatmanın devreye sokulduğu her yerde mücadele edip, hukuki yollara başvuracağımızı ilan ediyoruz”

Gamze KÖKTAŞ
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste ölüm riskini arttıran etken açıklandı
Koronavirüste ölüm riskini arttıran etken açıklandı
Kiracı yalnız yaşadığı evini ateşe verdi
Kiracı yalnız yaşadığı evini ateşe verdi