İnsanların spor yapma alışkanlığını kazanması, yeteneklerinin geliştirilmesi açısından ve sağlıklı kalabilmesi için spor yapmasının gerekli olduğu, toplumun her kesimince bilinmektedir.
İnsan yaşamı ile bütünleşmiş olan spor, insanların sağlıklı, başarılı mutlu olmasında ve yüksek moral gücüne sahip olmasında çok önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda saatlerin, günlerin, ayların farklı meşguliyetlerle çok hızlı geçtiği günümüz dünyasında, kendimize ayırdığımız en özel zaman ve en iyi yatırımlardan biridir spor. Çünkü Spor aracılığıyla insanın yaptığı işten en yüksek seviyede verim alması kolaylaşacaktır. İnsanın araç değil amaç olduğu düşünülmeli, başka gayeler için onun kullanılması değil, her şeyin onun için kullanılması ilkesi geçerlik kazanmalıdır. Onun huzuru, rahatlığı, mutluluğu, saadeti, fikren ve ruhen gelişmesi için uğraşılmalı; genç-yaşlı, kadın-erkek, çalışan-çalışmayan herkes için spora da yönelmelidir. Spor, hayatımızdaki yeri ile bu kadar önemliyken onu nasıl yaptığımız da tüm sporum olumlu yanları da alabilmemiz için önemlidir. Bilinçsizce uygulanan spor bizlere yarardan çok zarar verebilir. Öncelikle spora yapan biri olarak meraklı, araştırmacı olmalıyız. Yaptığımız sporu ne için yapıyoruz? Nasıl bir çalışma yapmalıyız? Hayatımızı, günlük rutinlerimizi nasıl spora göre düzenlemeliyiz gibi soruları her zaman araştırmalıyız. Her ne kadar uzun yıllardır spor yapıyor olsak ya da spora yeni başlayacak olsak da bunu bir eğitmen eşliğinde yapmak alacağımız verimi en yüksek seviyeye çıkaracaktır. Yine burada önemli olan tabi ki eğitmenimizi nasıl seçmeliyiz? Bir eğitmen nasıl olmalıdır gibi konu başlıklarıdır. Öncelikle yeteri kadar araştırma yaptıysak eğitmenleri daha doğru açılardan değerlendirebiliriz. Yeni bir işe başlamak her alanda yeni deneyim kazanılıyor anlamına gelmektedir. Bu yüzden eğitmeninizin iş tecrübesi, eğitimi, bilgilerini aktarımı, yaptığı işi sevmesi konularında güven vermelidir. Baktığımız şey sadece bunlardan 1’i olursa bir anlamı olmamaktadır; çünkü iyi eğitimli ama tecrübesiz bir eğitmen ya da tecrübeli ama bu alanında yeteri kadar eğitim almamış bir eğitmende eksiktir. Yine bunların her ikisine de sahip ama işini sevmeyen bir eğitmende sizlere bilgisini tecrübesini yansıtma konusunda eksik kalabilir. İletişimi size uygun ve bu tüm özelliklere sahip bir eğitmen ile çalıştığınızda spor en büyük tutkularınızdan biri haline gelecektir.